Yeni güzergahı kullanan ilk tahıl gemileri Ukrayna’ya vardı

Rusya ile yapılan tahıl koridoru anlaşmasının çökmesinin ardından Karadeniz üzerinden yeni rotayı kullanan iki sivil kargo gemisi Ukrayna’nın Çornomosk Limanı’na ulaştı. BBC Türkçe’nin haberine göre Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, Resilient Africa ve Aroyat adlı gemilerin Palau bandralı olduklarını ve mürettebatın, Ukraynalı, Türk, Azeri ve Mısırlı olduğunu belirtti.

Limana ulaşan gemilere dünya piyasalarına aktarılacak 20 bin ton buğday yükleneceği belirtildi. Ukrayna Tarım Bakanlığına göre gemiler buğday kargosunu Mısır ve İsrail’e götürecek.

Moskova yönetimi, tahıl koridoru anlaşmasında kendi tarım ürünleri ve gübrelerinin ihracatına izin veren kısmın yerine getirilmediğini ve Batı ambargolarının tarım ürünleri ihracatını engellediğini söyleyerek anlaşmadan çekilmişti. O zamanda bu yana Rusya, Ukrayna’ya giden sivil gemileri potansiyel askeri hedef olarak göreceği tehdidinde bulunmuştu.
Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Ukrayna’nın Odesa limanında demirli bir geminin Rus füzelerince vurulduğu suçlamasını gündeme getirmişti.
Rusya, Ukrayna’yı Şubat 2022’de işgal ettiğinde, Rus donanması Karadeniz limanlarını abluka altına almış ve ihracat için bekleyen 20 milyon ton tahıl limanlarda mahsur kalmıştı.
Bu durum da dünyada gıda fiyatlarının artmasına ve Ukrayna’dan önemli miktarlarda gıda ithal eten Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde gıda sıkıntısına yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x