Türkiye sahilleri mavileşiyor

Mavi Bayrak ödüllerinin bu yılki sahipleri, merkezi Danimarka Kopenhag’da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından dün açıklandı. Dünyanın en çok mavi bayraklı plajına bu yıl yine İspanya sahip olurken, ikinciliği Yunanistan elde etti. Türkiye, bu yıl da üçüncülüğünü sürdürdü. Mavi bayrak ödüllerine Türkiye’den bu yıl 16 plaj daha layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Mavi Bayrak plajlarımıza çok yakışıyor! Ülkemizden bu yıl 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve dokuz bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. En çok Mavi Bayrak sahibi ülkeler sıralamasında dünya üçüncülüğümüzü bu sene de koruyoruz. Bu istikrarlı başarımız elbette gurur verici ama birincilik hedefimiz yolunda da kararlılıkla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mavi Bayrak nedir?

Mavi Bayrak; plajlar, marinalar ve turizm tekneleri için verilen bir ödül. Mavi bayrağa hak kazanmak için bir dizi çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanması ve sürdürülmesi gerekiyor. Plajlarda sezon içerisinde 15 gün ara ile yüzme suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, engelli imkanları, atıkların ayrıştırılması ödül için gerekli kriterlerden bazılarından. 

İstanbul’dan üç plaj eklendi

Bu sene İstanbul, Balıkesir ve Aydın’da üçer; Antalya ve Muğla’da ikişer; İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa, Kırklareli ve Yalova’da birer plaj Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x