Dünyanın sonu değil! Alerjinizi kontrol altında tutmanın yolları

1- TEMİZLİK YAPIN

Eğer alerjiniz varsa evinizdeki kedi veya köpek temasınızı sınırlayın veya tamamen engelleyin. Kedinizi veya köpeğinizi evin belirli bölgelerinde tutarak alerjen maruziyetini azaltmayı deneyin. Hava temizleyicileri kullanarak evdeki alerjenleri azaltın. Düzenli olarak evi süpürün, silin ve toz alın. Özellikle kumaş yüzeyleri ve halıları temiz tutmaya özen gösterin.

2- ALERJİ AŞILARINI DENEYİN

Doktorunuzun tavsiye ettiği antihistaminikler ve diğer ilaçları kullanın. Uygun durumlarda, alerji aşılarını (immünoterapi) düşünün. Alerjik kişiler için evcil hayvanların girmesine izin verilmeyen yatak odaları oluşturun. Daha düşük alerjen üreten ırkları seçmek alerji riskinizi azaltabilir. Bu, dökülen tüyleri ve alerjenleri azaltabilir.

3- YÜZ MASKELERİ KULLANIN

Evinizdeki hava girişlerine alerjen kapsüllerini yerleştirin. Temas riskini azaltmak için yüz maskeleri kullanın. Özel kaplamalar ve örtüler kullanarak koltukları ve yastıkları kaplayın. Evcil hayvanlarınıza temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın ve gözlerinize, burun ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

4- ALERJİ DOSTU EŞYALARI TERCİH EDİN

Evde kullandığınız malzemeleri alerji dostu seçin. Evcil hayvanınızın sağlığını düzenli olarak kontrol ettirin ve uygun bakımı sağlayın. Alerjik semptomlarınızı ve reaksiyonlarınızı izleyin ve doktorunuzla paylaşın. Evcil hayvanlarınızı düzenli olarak yıkayarak tüylerindeki alerjen miktarını azaltmayı deneyin.

5- BİR UZMANA BAŞVURUN

Evcil hayvanınızı, saç dökmesini azaltacak özel şampuanlarla yıkayın. Evcil hayvanlara temas ettiyseniz, giysilerinizi değiştirin ve duş alın. Şiddetli alerjik reaksiyonlar veya semptomlarınızı yönetemiyorsanız mutlaka bir alerji uzmanına danışın. Ancak unutmayın ki herkesin alerji tepkisi farklıdır ve belirli önlemler herkes için işe yaramayabilir. Alerji yönetimi için en iyi yaklaşımı belirlemek için bir alerji immünoloji uzmanı ile görüşmek oldukça önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x